Milyen típusú munkavédelmi cipőre van szükség az egyes munkahelyeken?
A munkahelyi balesetek 27,6 %-a a lábakat érinti, ezen belül a 60 % a lábfej traumájával jár, ezért fontos, hogy a lehető legjobb biztonsági lábbeliket szerezzük be, hogy munkavégzés közben megelőzhessük, kivédhessük a balesetekből fakadó sérüléseket.
Egy lábbaleset, például egy égési sérülés, egy vágás vagy egy nehéz tárgy lábfejre esése miatt a munkavállaló hosszabb időre kieshet a munkából, és akár súlyos sérülést szenvedhet. A munkahelyi balesetek nagy része a helytelen vagy egyáltalán nem használt védőeszközöknek köszönhető.
A munkavédelmi lábbelik szerepe főleg olyan területeken jelentős, ahol a munkavédelmi és tűzvédelmi előírásoknak is meg kell felelni és a munkavégzés kockázati besorolása azt előírja. Ilyenek például az építőipar vagy a logisztika.
A munkavédelmi cipők feladata, hogy megvédjék viselőjük lábát minden környezeti hatástól. Alkalmazási területüktől függően ezek lehetnek a lábra eső tárgyak, szerszámok, alkatrészek vagy éppen kifröccsenő forró, vagy vegyi anyagok.
Hogyan válasszunk munkavédelmi cipőt?
Az optimális és megfelelő biztonsági lábbeli kiválasztásakor számos kritériumot, például a személyes biztonságot, az esztétikát és a kényelmet kell figyelembe venni.
Ellenőrizni kell, hogy az adott védőcipő rendelkezik-e a megfelelő tanúsítvánnyal, illetve azt is, hogy a választani kívánt cipő megfelel-e a munkakörülményeknek.
Emiatt különbséget kell tennünk a biztonsági cipők és a munkalábbelik között:
- Biztonsági lábbeli EN ISO 345: 200 joule energiájú ütközés elleni védelemmel ellátott biztonsági lábbeli.
- Munkalábbeli EN ISO 347: biztonsági orrmerevítés nélkül.
Munkavédelmi cipő a munka típusának megfelelően
Biztonsági lábbelit kell használni minden olyan ágazatban, ahol fennáll a láb sérülésének veszélye. A megfelelő lábbelitípust a munka típusától függően kell meghatározni:
- Építkezéseken és bányákbana legjobb választás az S3 vagy a WRU kategóriájú lábbeli, utóbbi főleg akkor, ha olyan helyen dolgozunk, ahol fontos a cipő vízállósága.
- Az agrár-élelmiszeriparbanáltalában zárt térben és száraz környezetben végzik a munkát. Ebben az esetben S1 vagy S1P típusú biztonsági lábbelit érdemes választani. A terület bevonatának típusától függően szükség lehet SRA vagy SRB csúszásgátlóval, illetve hideg- vagy hőszigetelő talppal ellátott lábbelire.
- Laboratóriumokban, ha fennáll a permetezés veszélye, S1vagy S2 típusú lábbeli szükséges.
- Műhelyekbenaz S1 vagy S1P típusú lábbeli biztosítja a szükséges védelmet, bár minden esetben az adott kockázatokhoz kell igazítani.
- Az autóiparbana lábbeliknek speciális kockázatok ellen kell védeniük, például a hegesztőgépekkel kapcsolatos kockázatok ellen. Célszerű S1 típusú lábbeliket használni, amelyek a talprésze kontakt hőnek 300 C-ig szemben ellenál (HRO).
- A mezőgazdaságbana biztonsági lábbeliknek biztonsági orrmerevítővel kell rendelkezniük, és csúszásgátló, antisztatikus és vízálló tulajdonságokkal kell rendelkezniük.
- Az építőiparbana biztonsági lábbeliknek 200J nyomásnak ellenálló biztonsági orrmerevítéssel és átszúrásálló középtalppal kell rendelkezniük.
Az ideális biztonsági cipő kiválasztásának főbb kritériumai
- Biztonsági orrmerevítés: ez a legfontosabb elem a biztonsági lábbelik kiválasztásakor. Valójában ez az az összetevő, amely meghatározza ezt a lábbelitípust. Technikailag ez a cipő orrában található megerősítés, amely védi a lábujjakat a 200 J energiájú ütésekkel szemben.
- Tartósság: Ahhoz, hogy a biztonsági lábbeli ellenálló legyen, a felhasznált anyagoknak, a varrás minőségének, valamint a talp és a bakancs teste közötti kötésnek kiváló minőségűnek kell lennie.
- Vízállóság: ha a munkakörnyezet nedves, akkor olyan biztonsági bakancsot kell beszereznie, amely ideális ezekre a körülményekre és vízálló, így biztosítja, hogy lábai szárazok maradjanak.
- Szigetelés: amennyiben hidegben (például kültéren vagy hűtőházban) dolgozik, fontos szempont, hogy a munkás bakancs melegen tartsa lábát.
- Csúszásgátló: hasznos tulajdonság, ha a munkaterület csúszós. Jellemzően az élelmiszeriparban vagy a feldolgozóiparban használják a csúszásmentes védőcipőket.
- Ellenállás: fontos, hogy ha a munkakörülmények megkívánják a munkás cipő ellenálló legyen az olajokkal, vegyszerekkel szemben, emellett fontos a csúszásmentes és átszúrásgátló talp és a kopásállóság.
Webáruházunk a munkavédelmi cipők széles skáláját vonultatja fel, hogy minden vásárlónk megtalálja az igényeinek maximálisan megfelelő lábbelit.